PIELGRZYMKA DO GRUZJI

wtorek, 07-03-2023


6 - 15 LIPCA 2023

PIELGRZYMKA DO GRUZJI

06.07. - 15.07.2023

  1. DZIEŃ 06.07. Czwartek: 18,30 Msza Święta na lotnisku Warszawa Okęcie, 19,30 początek odprawy biletowo bagażowej, 21,30 wylot do Gruzji.
  2. DZIEŃ 07.07. Piątek : 04:05 czasu lokalnego lądowanie w Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas na regenerację po nocnym locie. Późne śniadanie – ok. godziny 10. Od południa zwiedzanie Tbilisi. Przejazd Aleją Rustawelego, pełną monumentalnych budowli z XIX wieku. Wyjazd kolejką linową na wzgórze zamkowe Narikala. Zejście do historycznej dzielnicy, gdzie 1500 lat temu założono miasto. Zobaczymy tu wśród wąskich uliczek i urokliwych kamienic z drewnianymi balkonami znajdują się tu łaźnie siarkowe, meczet i piękny wąwóz z wodospadem.Dalszy spacer ulicami starego miasta, po drodze obejrzymy m. in. kościół Anczischati, tj. najstarszy budynek w mieście oraz krzywą wieżę zbudowaną w ostatniej dekadzie przez miejscowego artystę. Przejdziemy też nowo odrestaurowanymi kwartałami aż do tzw. suchego mostu. Jest to największy pchli targ w Gruzji. Czas wolny. Wieczorem spacer do tzw. „polskiego kościoła”, katolickiej świątyni zbudowanej przez żyjących w Tbilisi Polaków w XIX wieku. Msza Święta. Wieczorem czeka nas kolacja w formie kaukaskiej uczty. Oprócz wielkich ilości jedzenia i wina serwowanych do stołu będziemy mieli też inne atrakcje. Kolację uświetnia program folklorystyczny. Prezentowane tańce kaukaskie tworzą prawdziwy pokaz akrobacji i skoczności. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
  1. DZIEŃ 08.07. Sobota: Śniadanie i Msza Święta w hotelu. Zwiedzanie miasteczka Mccheta. Wpisane na listę UNESCO, było ono w przeszłości stolicą Gruzji. Wizyta w monastyrze Dżwari z VII wieku. Leży on na wzgórzu, skąd rozciąga się piękna panorama Mcchety, położonej w widłach dwóch rzek – Kury i Aragwi. Zwiedzanie klasztoru Samtawro, gdzie znajduje się grób pary królewskiej Miriana i Nany, którzy z rąk św. Nino w IV wieku przyjęli chrześcijaństwo. Następnie zobaczymy katedrę Sweti Cchoweli, która mieści w sobie relikwie z pierwszych wieków chrześcijaństwa, królewskie groby i przez stulecia była miejscem koronacji władców Gruzji. Przejazd na północ kraju w górę rzeki Aragwi w góry Kaukazu Wielkiego. Droga, którą Rosjanie w XIX wieku nazwali „gruzińską drogą wojenną” prowadzi wśród monumentalnych krajobrazów aż przez sam grzbiet Kaukazu, przez przełęcz Dżwari (2395m). Po drodze zwiedzanie XVII wiecznego zamku Ananuri, położonego nad ogromnym zalewem oraz postoje widokowe: przy kolorowych źródłach wód mineralnych i na platformie pod przełęczą. Wieczorem przyjazd  do Stepancmindy (Kazbegi) - miejscowości położonej na pograniczu z Rosją. Kolacja i nocleg w pensjonacie na Wielkim Kaukazie.
  2. DZIEŃ 09.07. Niedziela: Rano przed śniadaniem przejazd samochodami terenowymi w okolice kościółka Cminda Sameba. Przy dobrej widoczności zobaczymy jeden z siedmiu kaukaskich pięciotysięczników, górę Kazbek ( 5033 m n. p. m). Powrót do pensjonatu na śniadanie. Wyjazd przez Kaukaz Wielki do środkowej Gruzji. Dłuższy transfer do miasta Kutaisi. Transfer do zachodniej Gruzji w okolice miasta Kutaisi. Zwiedzanie średniowiecznego klasztoru i uniwersytetu Gelati. Wpisane na listę UNESCO jest dziełem jednego z największych władców Gruzji – króla Dawida Budowniczego, znajduje się tu m. in. nekropolia gruzińskich władców. Msza Święta, kolacja, nocleg w hotelu w Kutaisi.
  1. DZIEŃ 10.07. Poniedziałek : Śniadanie. Zwiedzanie wielkiej Jaskini Prometeusz z pięknymi formami krasowymi – wielkie hale, kolorowe nacieki i formacje skalne będziemy oglądać w trakcie prawie godzinnego spaceru po jaskini. Przejazd w okolice Batumi na tzw. Zielony Przylądek. Na porośniętym bujną, subtropikalną roślinnością znajduje się tutaj otwarty w 1912 roku Ogród botaniczny. Na obszarze ponad 100 hektarów znajdziemy tu rośliny i drzewa ze wszystkich stron świata: stuletnie eukaliptusy, platany i sekwoje, palmy, bananowce i zagajniki bambusowe oraz wiele innych. Dłuższy spacer po ogrodzie. Przejazd do Batumi. Msza Święta w kościele katolickim w Batumi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w lokalnej restauracji.
  2. DZIEŃ 11.07. Wtorek: Śniadanie. Przejazd do centrum Batumi. Msza Święta w kościele. Spacer po centrum miasta: Wizyta na Placu Europy, gdzie znajduje się pomnik Medei – mitycznej księżniczki starożytnej Kolchidy, trzymającej w ręku legendarne Złote Runo. Spacer po pięknej nadmorskiej promenadzie wśród palm i futurystycznych wieżowców. Czas wolny w okolicach starego miasta i promenady. Krótki rejs statkiem z widokiem na promenadę i centrum Batumi od strony morza. Pokaz akrobacji w delfinarium.Wyjazd do pobliskiej osady Gonio, gdzie znajduje się rzymska twierdza Apsaros z I wieku. Według lokalnych tradycji tutaj pochowano świętego Macieja, jednego z Apostołów. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w hotelu.
  3. DZIEŃ 12.07. Środa: Śniadanie. Przejazd do wschodniej części Gruzji do miasta Achalcyche. Msza Święta w kościele katolickim w Achalcyche. Wizyta w gruzińsko-tureckim zamku Rabat. Jeszcze kilka lat temu zamek stał w ruinie. Dziś można wspiąć się tu na odrestaurowane wieże, zagłębić się w komnaty zdobione drewnianymi ornamentami i podziwiać nową złotą kopułę lokalnego meczetu. Na otwarciu odnowionej twierdzy w 2012 śpiewał sam Charles Aznavour. Nocleg w hotelu w Achalcyche.
  1. DZIEŃ 13.07. Czwartek: Śniadanie. Msza Święta w kościele kato;ickim w Achalcyche. Przejazd w głąb skalistego kanionu rzeki Kury. Zwiedzanie monumentalnych zabytków regionu. Zobaczymy tam prehistoryczną twierdzę Saro, rzadko odwiedzaną przez turystów. Ma ona ponad 3000 lat – tyle co słynne Mykeny czy Troja. Dalsza podróż do skalnego miasta Wardzia. Wykute w pionowej skale, trzynastopiętrowe miasto miasto-twierdza to najwspanialszy przykład tzw. „Złotego Wieku” Gruzji (XII-XIII stulecie), kiedy cywilizacyjnie wyprzedzała znacznie kraje europejskie. W niewielkiej kaplicy znajdziemy wspaniałe malowidła z końca XII wieku, z jedynym wyraźnie zachowanym portretem królowej Tamar – największego władcy Gruzji i jednocześnie świętej miejscowego kościoła. Przejazd do Borżomi – najsłynniejszego gruzińskiego uzdrowiska. Spacer po parku zdrojowym, degustacja wody mineralnej wprost ze źródła. Możliwość zakupów na lokalnym bazarze, m. in. oryginalnych przetworów z szyszek, orzechów, rokitnika etc. Transfer do Tbilisi. Kolacja w restauracji, nocleg w hotelu.
  1. DZIEŃ 14.07. Piątek: Msza Święta i śniadanie w hotelu. Przejazd na pustkowie Udabno – rozległe stepowe i półpustynne tereny pokryte wielobarwnymi wzgórzami o niezwykłych kształtach. Zwiedzanie klasztorów Dawid Garedża (V-XVIII wiek). Zwiedzanie kolejnej wytwórni o najstarszych nieprzerwanych tradycjach w regionie, sięgających XVI wieku. Krótkie zapoznanie się z technologiami wyrobu win i mocniejszych alkoholi. Dłuższa degustacja, możliwość zakupów cenach producenta. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji nad jeziorem, z muzyką na żywo. Będzie ona miała formę tradycyjnej uczty – supry – prowadzonej przez lokalnego wodzireja, tzw. tamadę. Jeden z najlepszych w swoim fachu w całym kraju artysta, wspaniały gawędziarz, tancerz i muzyk razem ze swoimi przyjaciółmi stworzy dla nas niezapomniany wieczór. Po kilku godzinach wybije północ – czas na ostatnie toasty i wyjazd nocnym transferem na lotnisko.
  1. DZIEŃ 15.07. Sobota :Około 2:30 w nocy przyjazd na lotnisko w Tbilisi. 5,25 rano wylot do Polski. Lądowanie w Warszawie 7,20. Zakończenie pielgrzymki.

Cena: 2300pln + 500euro

cena zawiera:

- przelot na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa;  8 noclegów w hotelach, w dwuosobowych pokojach z łazienkami; transport lokalny  - klimatyzowany autokar lub minibus. Zastrzeżenie : w Gruzji nie ma autokarów z działającą toaletą. Na wyprawie pod Kazbekiem 5-6 osobowe auta 4x4; dwa posiłki dziennie: 8 śniadań i 8 obiadokolacji. Obiadokolację są obfite lub bardzo obfite, najczęściej w wyselekcjonowanych restauracjach. Podawane są w kaukaskiej formie, przypominającej polskie wesela. Do każdej kolacji 0,5 litra stołowego wina. Co najmniej dwie kolacje są z muzyką na żywo i lokalnymi tańcami.  W Kachetii – dolinie winiarskiej – ucztę prowadzi jeden z najlepszych wodzirejów regionie; bilety wstępu do wszystkich wymienionych w programie atrakcji (zabytki, degustacje, delfinarium, jaskinia, etc.); opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika od momentu przylotu grupy do momentu jej wylotu, przez cały okres trwania wyjazdu; ubezpieczenie KL i NNW; składkę na TFG i TFP..

UWAGA!!!

Dodatkowo płatne 120 euro na miejscu w Gruzji  na koszty związane z organizacją pielgrzymki.

Program wyjazdu jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu na czynniki zewnętrzne takie jak pogoda, warunki drogowe, dostępność miejsc które odwiedzamy i ich własny plan zajęć itp.