Ogłoszenie parafialne
14 KWIETNIA 2019

* Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

* Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę z przeznaczeniem na kwiaty do grobu Pańskiego.

* Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. W te dni wszystkie balkony i dolny kościół będą otwarte.

* W Wielki Czwartek o godz. 19.00 we parafii celebrowana jest tylko jedna Msza Św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

* W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wielki Piątek zostanie odprawione o godz. 18.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00. Podczas adoracji Krzyża składane są ofiary na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. W Wielki Piątek rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.

* Wielka Sobota jest dniem adoracji Najśw. Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów o godz. 9.00 - 16.00.

* W sobotę o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Paschalną. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Przynieśmy świece do odnowienia obietnic chrztu.

* W niedzielę Zmartwychwstania: MSZA ŚW. REZUREKCYJNA z procesją 3 razy wokół kościoła w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 rano, następnie Msze Św. o godz.: 8.30, 10.00, 11.30, 15.00 i 17.00.

* W przyszłą niedzielę nie będzie spotkań formacyjnych dzieci i młodzieży. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. będą miały próbę we wtorek, po Wielkanocy tj. 23 kwietnia br. o godz. 16.00 w kościele. Natomiast spotkanie formacyjne dla rodziców młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania odbędą się 28 kwietnia br. po Mszy Św. o godz. 17.00.

* Zapraszamy na pieszą pielgrzymkę ludzi świata pracy, która po raz dziesiąty wyruszy sprzed kościoła pw. Św. Krzyża w Łapach do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie w dniu 1 maja br. o godz. 8.00. Tym, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w pieszej pielgrzymce, proponujemy  dojazd  autokarem do Hodyszewa – wyjazd sprzed kościoła o godz. 8.30 - modlitwy w sanktuarium z przerwami na herbatę a  następnie powrót do Łap ok. godz. 17. 00. Organizatorzy: tel. 519 168 027 lub 509 510 801.

Archiwum »