Ogłoszenie parafialne
5 KWIETNIA 2020

* W tym wyjątkowym czasie pandemii, kiedy korzystamy z dyspensy Biskupa Łomżyńskiego od uczestnictwa w Eucharystii w świątyni, łączmy się duchowo słuchając czy oglądając transmisje nabożeństw przez media.

Z naszego kościoła od 28 marca br. transmitujemy codziennie nabożeństwa przez internet na Youtube pod adresem  https://www.youtube.com/channel/UCCh5gTgNzcQWZ01Tz-qn1Qg/live

* Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy wszelkie odtwarzacze, korzystając tylko podczas transmisji nabożeństw. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez duchowy udział w transmitowanej bogatej liturgii.

* Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy  najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Nie możemy poświęcić gałązek palmowych w świątyni, ale nie rezygnujmy z tego zwyczaju. Korzystając z wolnego czasu podczas stanu epidemii, postarajmy się w domu wraz z najbliższymi przygotować jak zawsze palmę i podczas transmisji liturgii przez media trzymajmy ją w ręku, aby pamiętać o tym szczególnym wydarzeniu zbawczym, kiedy to Jezus wjeżdża do Jerozolimy a lud rzuca gałązki palmowe.

* W Wielki Czwartek o godz. 19.00 w parafii celebrowana jest tylko jedna Msza Św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najśw. Sakrament będziemy mogli adorować w kaplicy.

* W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Transmitowane nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wielki Piątek zostanie odprawione o godz. 18.30 a następnie Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00. Zawsze podczas adoracji Krzyża składane są ofiary na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie, tym razem będziemy mogli to uczynić 13 września br. Na zakończenie liturgii Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego przygotowanego w kaplicy Adoracji. W Wielki Piątek rozpoczniemy także odmawianą w domach nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.

* Wielka Sobota jest dniem adoracji Najśw. Sakramentu w grobie Pańskim, który będzie w kaplicy Adoracji. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. W tym roku nie będzie błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd umieszczony jest na ostatniej strony tej gazetki.

* W sobotę o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Paschalną. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmiająca zmartwychwstanie Chrystusa, odbędzie się również bez naszego udziału w świątyni, ale oglądając transmisję zapalmy w domach świece do odnowienia obietnic chrztu.

* W niedzielę Zmartwychwstania: MSZA ŚW. REZUREKCYJNA bez procesji wokół kościoła a na zakończenie błogosławieństwo Najśw. Sakramentem. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze Św. o godz.: 6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.00 i 17.00

Archiwum »