Te Deum

Święto muzyki sakralnej już za nami

W dniu 6 października 2018 r. w Kościele pw. Św. Krzyża w Łapach odbyła się jubileuszowa, XX edycja, Festiwalu Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum”. Tegoroczny festiwal miał szczególny charakter – była to edycja niepodległościowa. Uczestnicy festiwalu włączyli się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez uwzględnienie w swoim repertuarze pieśni patriotycznych.

Główne zamierzenia festiwalu to prezentacja chórów profesjonalnych, amatorskich i parafialnych, propagowanie twórczości chóralnej różnych epok związanej z tematyką sakralną, a w tym roku również popularyzacja pieśni patriotycznych.

Festiwal Pieśni Sakralnej: „Łapskie Te Deum” niewątpliwie należy do tych wydarzeń, które wzbogacają nie tylko stan naszego umysłu, lecz także naszą duszę, wzbogacają zarówno życie kulturalne, jak i religijne uczestników przedsięwzięcia.

Jury w składzie: Przemysław Kummer, Grzegorz Perkowski i ks. Jacek Rowiński przyznali następujące nagrody:

Grand Prix
- Zespół wokalny "Omnis mea" z Warszawy, dyr. Michał Rajewski

I miejsce
- Mieszany chór parafialny Tibi Domine przy kościele pw Św. Agnieszki w Goniądzu, dyr. Michał Rajewski

II miejsce
- Żeński chór parafialny Tibi Domine przy kościele pw Św. Agnieszki w Goniądzu, dyr. Michał Rajewski

III miejsce
- Chór parafialny przy kościele pw Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, dyr. Łukasz Kraujutowicz
- Chór Bazyliki Mniejszej w Sokołach, dyr. Józef Karwowski
- Chór parafii rzymskokatolickiej pw NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie,dyr. Piotr Kamiński

Więcej zdjęć z festiwalu można znaleźć w galerii na stronie Domu Kultury: http://galeria.dklapy.pl/galeria?p=serie&id_album=234

Organizatorami festiwalu są Dom Kultury w Łapach, Parafia  pw. Świętego Krzyża w Łapach.

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku